دکمه موبایل منو

جزییات خبر

پنج شنبه / ۲۰ آبان ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۶
سرویس : اشتغال
کد خبر : ۱۸۵۴۸۳
گزارشگر : ۴۸۷

تقویت هنرهای سنتی با حمایت کمیته امداد/ ایجاد اشتغال برای ۱۰۵ بانوی روستایی

تقویت هنرهای سنتی با حمایت کمیته امداد/ ایجاد اشتغال برای ۱۰۵ بانوی روستایی
(پنج شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰) ۱۴:۴۶

استان سیستان و بلوچستان را بیش از هر چیز با هنرهای دستی‌اش می‌شناسند؛ با رنگ‌ها و ظرافت‌هایش. با بلوچی‌دوزی، سوزن‌دوزی و سکه‌دوزی که دنیایی از رنگ و هنر را به نمایش می‌گذارد.

 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، در دهه‌های اخیر و به واسطه خشکسالی گسترده، متاسفانه شاهد مهاجرت بسیاری از روستاییان به کلانشهرها بوده‌ایم که استان سیستان و بلوچستان هم از این امر مستثنی نبوده است.
 
سیستان و بلوچستان و به ویژه منطقه زابل از جمله مناطقی است که با دارا بودن آب و هوای گرم و خشک، همواره شاهد پدیده خشکسالی بوده و ساکنان آن خسارات بسیار زیادی را متحمل شده‌اند. عامل اصلی مهاجرت ساکنان این استان هم کاهش نزولات جوی و خشک شدن چاه‌های موجود در منطقه بوده است که خود زمینه‌ساز برو چالش‌ها و آسیب‌های گسترده است.
 
کمیته امداد در همین راستا و برای اشتغال‌زایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان، تلاش کرده است با احیای تقویت و ایجاد بازارهای مناسب برای فروش صنایع دستی و هنر دست زنان هنرمند منطقه، زمینه‌ای برای کسب درآمد و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه فراهم کند.
 
نعمت‌الله ریگی از راهبران شغلی منطقه میرجاوه است که این روزها با هنر سوزن‌دوزی و سکه‌دوزی، برای ۱۰۵ نفر از اهالی روستای «لادیز» اشتغال‌زایی کرده است.
 
سکه‌دوزی یکی از هنرهای دستی بلوچستان است‌ که‌ عموما خانواده‌های بلوچ از آن برای تزئین رویه‌ رختخواب، اتاق‌ها، دیوارها و ...  استفاده می‌کنند. هنر سکه‌دوزی‌ و سوزن‌دوزی‌ ‌سابقه‌ای بسیار‌ طولانی‌ در استان دارد‌ و تقریبا در تمامی‌ مناطق روستائی‌ استان رایج‌ است.
 
ریگی درباره فراگیری این هنر می‌گوید: سکه و سوزن‌دوزی را از همان کودکی از مادرم آموختم. علاقه‌ام به آن باعث شد که سال‌های سال بر روی آن و کسب مهارت‌های جدید وقت بگذارم به طوری که بعد از مدتی همکاری‌ام را با سازمان میراث فرهنگی آغاز کردم و از سال ۹۹ نیز همکاری‌ام با کمیته امداد به عنوان راهبر شغلی آغاز شد.
 
• زنده نگه داشتن هنر اصیل سیستان و بلوچستان
 
این هنرمند ۵۰ ساله با بیان اینکه در شرایط خشکسالی و کاهش درآمد خانواده‌ها به فکر ایجاد اشتغال برای مناطق روستایی افتاده است، می‌گوید: زنده نگه داشتن هنرهای اصیل افتخار می‌خواهد و من خوشحالم که پس از توافق با کمیته امداد در این مسیر فعالیت می‌کنم.
 
وی اضافه می‌کند: حمایت مردم منطقه و علاقه‌مندی آنها به فراگیری این هنرهای سنتی انگیزه بسیاری به من داد تا کار را به صورت گسترده‌تر پیگیری کنم و ادامه بدهم.
 
• اشتغال‌زایی هم زحمت دارد و هم لذت بسیار
 
ریگی با بیان این مطلب که سکه‌دوزی‌ هنری صد در صد بلوچی‌ است‌ و ‌دارای اصالت‌ بومی‌ بوده‌ و مختص منطقه بلوچستان است، می‌گوید: متاسفانه بی‌توجهی‌ها به هنرهای سنتی و دستی باعث فراموشی آن‌ها می‌شود و درباره همین هنرها هم شاهدیم که به لحاظ کمی کاهش چشمگیری داشته است.
 
این هنرمند می‌افزاید: به طور قطع یکی از دلایل این بی‌رغبتی هم نبود بازار مناسب برای عرضه تولیدات است. اگر بتوانیم تولید را بدون واسطه به مصرف کنندگان واقعی و علاقه‌مندان هنر برسانیم شاهد رونق دوباره این هنرها در منطقه خواهیم بود.
 
وی با اشاره به سختی‌های کارآفرینی می‌گوید: مشکلات برای ایجاد اشتغال بسیار زیاد است، از گران بودن مواد اولیه تا پیدا کردن بازار مناسب برای فروش تولیدات، اما با پشتکار، امید و توکل می‌توان همه موانع را از سر راه برداشت و زمینه‌ساز یک کار خیر شد.
 
ریگی ادامه می‌دهد: لذتی که در اشتغال‌زایی هست آن قدر ارزشمند و ویژه است که شما همه سختی‌های ابتدایی را فراموش می‌کنید. باید توکل کنید و پا در راه بگذارید.
 
• نیاز به حمایت مسئولان داریم
 
این هنرمند با اشاره به خشکسالی‌ها و مهاجرت روستاییان به سمت کلانشهرها می‌گوید: مهمترین مشکل مردم این منطقه بیکاری است، اگر این مشکل رفع شود، شاهد مهاجرت معکوس و باقی ماندن خانواده‌ها در روستاها خواهیم بود.
 
وی با اشاره به ضرورت احیا و تقویت هنرهای سنتی تاکید می‌کند: قطعا هیچ اشتغال‌زایی به اندازه تقویت هنرهای سنتی و حمایت از هنرمندان نیست، تقاضای من از مسئولان این است که با حمایت‌های مالی و معنوی خود به خصوص در این برهه حساس به کمک خانواده‌های روستایی بیایند.
 
ریگی در پایان می‌گوید: بازاریابی مناسب، ایجاد بازار در کشورهای همسایه و معرفی این هنر می تواند در پیشرفت کار ما و ممانعت از مهاجرت روستاییان بسیار مثمر ثمر باشد.
 
انتهای پیام
تعداد بازدید : ۱,۰۸۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید