دکمه موبایل منو

جزییات خبر

شنبه / ۱۵ آبان ۱۴۰۰ / ۱۴:۵۱
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۸۵۳۵۲
گزارشگر : ۴۸۷
تسهیلاتی که زندگی بانوی مددجو را شیرین کرد؛

راه‌اندازی کارگاه شیرینی‌پزی و ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار

راه‌اندازی کارگاه شیرینی‌پزی و ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار
(شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰) ۱۴:۵۱

بانوی کارآفرین زنجانی با دریافت تسهیلات اشتغال از کمیته امداد و راه‌اندازی کارگاه شیرینی‌پزی، علاوه بر تامین معیشت خانواده، برای چندین نفر از زنان سرپرست خانوار اشتغال ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از خبرگزاری فارس، ایلناز شاهمرادی، کارآفرین نمونه در مورد شرایط زندگی خود و ورود به حوزه اشتغال می‌گوید: ۳۵ ساله هستم و مادر 2 دختر 10 و 15 ساله. همسرم ۱۰ سال پیش فوت کرد، وقتی که دختر کوچکم ۱۱ ماه بیشتر نداشت و دختر بزرگم پنج ساله بود، از آن روز همه مسئولیت زندگی به دوش من افتاد. شوهرم را در حالی که هیچ بنیه مالی نداشتیم از دست دادم و من با دو کودک در آن شرایط اقتصادی تنها ماندم.
 
وی می‌افزاید: برایم خیلی سخت بود، اما از آن زمان دیگر باید هم مسؤولیت مادری و هم پدری را به دوش می‌کشیدم. در اوایل فوت همسرم که کاری از دستم برنمی‌آمد، در خانه و کنار مادرم به پخت شیرینی خانگی مشغول شدم و سفارش پخت فتیر و شیرینی و کیک را قبول می‌کردم. با وجود این شرایط سخت، هیچگاه توکل به خدا و امید به آینده را از دست ندادم و همیشه به خاطر آینده فرزندانم این راه سخت را ادامه دادم و با یاری خداوند به نتیجه شیرینی هم رسیدم.
 
این بانوی کارآفرین می‌گوید: در کنار مادرم چیزهایی یاد گرفته بودم و پس از فوت همسرم هم برای گذران زندگی خودم و فرزندانم در خانه مشغول به کار شدم. درست است که با پختن شیرینی خانگی، درآمد کمی داشتم اما پاسخگوی نیازها با این شرایط اقتصادی و تورم جامعه نبود و من ناچار بودم که درآمد بیشتری داشته باشم که در نهایت تصمیم گرفتم از طریق گرفتن وام کارم را گسترش دهم.
 
در ادامه با پیشنهاد مشاوران شغلی کمیته امداد در دوره‌های حرفه‌ای شیرینی‌پزی شرکت کردم و گواهی پایان دوره را با موفقیت دریافت کردم. پس از آن کارهای مربوط به وام اشتغال را انجام دادم و در دو مرحله وام گرفتم و این مغازه را راه‌اندازی کردم. من در دو مرحله از کمیته امداد وام گرفتم یکی برای شروع و یکی برای ادامه کار که سر جمع این دو وام ۸۰ میلیون تومان شد.
 
وی می‌گوید: پرداخت وام اشتغال‌زایی مددجویان کمیته امداد، چند مرحله دارد؛ در مرحله اول افراد متقاضی از خدمات استعدادسنجی و مشاوره شغلی این نهاد بهره‌مند می‌شود. در مرحله بعدی، براساس نیازسنجی در دوره‌های آموزش فنی و مهارتی به‌طور رایگان شرکت می‌کنند. پس از امکان‌سنجی و تهیه طرح توجیه فنی و اقتصادی طرح اشتغال‌زایی مددجو، تسهیلات اشتغال‌زایی با هدایت، نظارت و پشتیبانی کمیته امداد به فرد متقاضی پرداخت می‌شود. بعد از راه‌اندازی کسب‌وکار هم تا زمانی که طرح اشتغال به خودکفایی کامل برسد کارشناسان فنی کمیته امداد بر نحوه فعالیت طرح نظارت دارند تا ضمن کمک به پایداری طرح از شکست طرح جلوگیری کنند. طرحی که من به کمیته امداد ارائه کردم، مطابق با مهارتی بود که داشتم، پس افرادی که قصد اشتغالزایی دارند، بهتر است که با در نظر گرفتن مهارت خودشان اقدام کنند که طرحشان در میانه راه شکست نخورد.
 
وی در مورد آغاز کار شیرینی‌پزی می‌افزاید: شروع کار ما دقیقا مقارن با ایام کرونا بود، برای همین به خاطر توصیه‌هایی که شده بود، مردم اصلا رغبتی برای خرید نداشتند و همین امر مشکلات زیادی برایم ایجاد کرد، یعنی من حتی ۱۰۰ هزار تومان فروش هم نداشتم.با روش‌های مختلف تبلیغ، کار و محصولاتمان را معرفی کردیم، تا اینکه به یک شرایط پایدار رسیدیم.راز جاهای مختلف سفارش می‌گرفتیم، اغلب مشتریان ما هم از روستاهای اطراف بودند که در همین راستا سفارش‌ها را لیست می‌کردم و خودم به دست مشتری می‌رساندم. در شهر هم کم‌کم مشتری جذب شد و وقتی کیفیت کار را دیدند، به مشتری دائمی تبدیل شدند و ما نیز کار را گسترش دادیم.
 
خانم شاهمرادی می‌کوید: در حال حاضر 10 نوع شیرینی پخت می‌کنیم، به علت زیاد بودن هزینه‌ها، فعلا هم پخت و هم فروش در یک مکان است که امیدوارم با توسعه کار این دو را از هم جدا کنم یا حداقل اینکه فضای بیشتری برای کارگاه اجاره کنم. با توجه به محدودیت فضا سه نفر در این کارگاه مشغول هستیم، البته این فقط اشتغال‌زایی مستقیم کارگاه است، به صورت غیرمستقیم هم اشتغال‌زایی خوبی داشته است. در کارگاه خودم خواهرم نیز کمک حالم است و با آموزش‌هایی که به وی دادم، در پخت شیرینی‌ها کمکم می‌کند و در مواقعی که من حضور ندارم، پخت را به تنهایی انجام می‌دهد.
 
این بانوی کارآفرین در مورد توسعه کسب و کار خود معتقد است: قطعا اگر بتوانم کارگاه را توسعه دهم، حداقل برای 10 نفر اشتغال‌زایی می‌شود و فروش هم بیشتر خواهد شد که امیدوارم بتوانم در بازه زمانی کمی این کار را انجام دهم. کسی از آینده اطلاع ندارد، ولی امیدوارم بتوانم کارم را گسترش دهم، به فکر اجاره کارگاه بزرگتری هستم.
 
وی در پایان می‌گوید: زندگی هیچ‌وقت به بن بست نمی‌رسد، شاید در زمان‌هایی بسیار سخت باشد، اما باید تلاش کرد. اگر من به عنوان یک زن توانستم با وام کمیته امداد مستقل بشوم و روی پاهای خودم بایستم، پس خیلی‌های دیگر هم می‌توانند این کار را بکنند. به خاطر همین می‌گویم که اگر یک سرمایه هرچند اندک در اختیار افرادی که چنین شرایطی دارند، قرار بگیرد، زندگی‌شان عوض می‌شود، آنها فقط احتیاج به حمایت دارند. الان خیلی‌ها مثل من نیاز به حمایت دارند، یعنی آدم پرتلاش زیاد است؛ آدم‌هایی که اگر سرمایه داشته باشند می‌توانند کار کنند، پس باید حمایت شوند.
 
انتهای پیام
 
تعداد بازدید : ۹۱۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید