جزییات خبر

سه شنبه / ۲ دی ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۲
سرویس : سیستان و بلوچستان
کد خبر : ۱۷۹۳۳۴
گزارشگر : ۴۴

رویکرد کمیته امداد، فعال کردن ظرفیت‌ها در جهت خودکفایی است

(سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹) ۰۹:۳۲

مدیرکل کمیته امداد استان سیستان‌ و بلوچستان گفت: نگاه ما به خانواده در گذشته، نگاه حمایتی بود، اما امروز نگاه می‌کنیم که چه ظرفیتی در خانواده موجود است، تا همان را فعال کنیم و خانواده به خودکفایی برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، سیدمهدی عبادی، مدیرکل کمیته امداد استان در برنامه تلویزیونی «مثبت خانواده» شبکه دو سیما گفت: فعالیت‌های کمیته امداد عموماً به چهار گروه کلی تقسیم می‌شود که اولین گروه، فعالیت‌های حمایتی مانند پرداخت مستمری، کمک تغذیه‌ای، مسائل درمانی و تأمین جهیزیه است.

وی افزود: گروه دوم، فعالیت‌های فرهنگی و کمک به امر تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان نیازمند است که در این زمینه چیزی حدود 55 هزار نفر را در استان سیستان و بلوچستان تحت پوشش داریم.

مدیرکل کمیته امداد استان بیان کرد: مسأله دیگر، بحث مسکن مددجویان است که خوشبختانه با تفاهم‌نامه‌ای که بین کمیته امداد و سازمان برنامه انجام شد، شش هزار واحد مسکونی در دو سال گذشته توافق شد که 1500 مورد را تحویل خانواده‌ها دادیم، 1500 مورد را تا دهه فجر تحویل می‌دهیم و سه هزار واحد دیگر را هم شروع کردیم و بناست تا تیر ماه تحویل داده شود.

وی گفت: چهارمین گروه از فعالیت‌های کمیته امداد، توجه به مسأله توانمندسازی خانواده‌ها است تا خانواده‌های تحت پوشش بتوانند به زندگی شرافتمندانه و عزتمندان برگردند. در 8 ماه گذشته، در این زمینه 3860 وام به مددجویان تا سقف 50 میلیون تومان اعطا شده و در کنار آن 4300 فرصت شغلی ایجاد شده است.

عبادی افزود: توانمندسازی، یک بخش آن ایجاد اشتغال برای افراد است و بخش دیگر، آموزش دادن افراد است، یعنی می‌توان شرایطی فراهم کرد تا افراد هم آموزش‌های لازم را فرا بگیرند و هم به دانشگاه بروند و به سطوح عالی برسند.

وی اظهار کرد: قبلا نگاه ما به خانواده، نگاه حمایتی بود که می‌رفتیم ببینیم چه چیزی کم دارند، همان را برایشان تهیه کنیم، اما امروز این‌گونه نیست، امروز نگاه می‌کنیم ببینیم که چه ظرفیتی در خانواده موجود است تا همان ظرفیت را فعال کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان با تأکید بر اینکه مسأله توانمندسازی و کارآفرینی با جدیت در کمیته امداد دنبال می‌شود، بیان کرد: در استان ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد، به عنوان مثال اگر برای صنایع دستی استان، بازار فروش مهیا کنیم، همه کسانی که در این زمینه فعالیت دارند و عمدتا هم جامعه بانوان هستند، نه تنها نیاز به حمایت هیچ ارگانی نخواهند داشت، بلکه خودشان کارآفرینی خواهند کرد.

وی با اشاره به طرح «ایران همدل» گفت: حضرت امیرالمؤمنین(ع) در نامه 31 نهج‌البلاغه می‌فرمایند «بدان که راهی پر مشقت و بس طولانی در پیش داری، در این راه، جز با همراه داشتن زاد و توشه و سبک کردن بار گناه، موفق نخواهی شد. اگر مستمندی را دیدی که توشه‌ات را تا قیامت می‌برد و فردا که به آن نیاز داری، به تو برمی‌گرداند، کمک او را غنیمت بشمار و زاد و توشه‌ات را بر دوش او بگذار»، خیرین ما اگر همین یک جمله را باور کنند، خیلی از مسائل حل می‌شود.

عبادی بیان کرد: ما در استان 24 هزار یتیم داریم که 4 هزار نفرشان حامی ندارند. از خیرین می‌خواهیم که ایتام ما را دریابند.

وی با اشاره به سفر ریاست کمیته امداد امام خمینی(ره) به استان، گفت: در این سفر 1500 سری جهیزیه به نوعروسان اعطا شد، همچنین 2300 کالای ضروری و 1500 سبد کالا هم توزیع شد. توافق‌های اولیه برای ساخت حدود چهار هزار مسکن حاشیه شهر زاهدان و چابهار نیز از دیگر دستاوردهای این سفر بود.

تعداد بازدید : ۴۴۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید